Jak mądrze rozpocząć naukę języka angielskiego?
Jak mądrze rozpocząć naukę języka angielskiego (i właściwie każdego innego języka)?
Postaw sobie mądre (SMART) cele!
Regułę SMART znasz już na pewno i zapewne będę się powtarzać, ale musisz pamiętać, że powtórki są kluczem do sukcesu 😉 Dlatego jeszcze raz przypomnę Ci dlaczego Twoje cele muszą być mądrze postawione abyś już na początku osiągnął sukces. A przy okazji powtórzymy sobie kilka słówek przydatnych w biznesie.
S (specific) – Twój cel ma być konkretny. Czyli nie stawiamy sobie ogólnego celu – “W tym roku w końcu nauczę się języka”, tylko konkretnie: “Codziennie nauczę się 3 słówek” (tak, to daje razem jakieś 1095 nowych słówek, więc może nie 3 a 6?)
M (measurable) – czyli mierzalny. Przykład powyżej jest nie tylko konkretny, ale też mierzalny – ma w sobie liczby, które łatwo zweryfikować po roku 😉 Ja na przykład nie chcę “Wystartować w triathlonie” – Ja chcę “Ukończyć wyścig z czasem poniżej 2h”.
“People do not wander around and then find themselves at the top of Mount Everest.” Zig Ziglar
A (achievable) – czyli osiągalny. Nie stawiaj sobie celów, których obiektywnie nie jesteś w stanie osiągnąć – czyli będąc na poziomie A1 we wrześniu nie jesteś w stanie w czerwcu prezentować poziomu C1, potrzebnego do awansu zawodowego. Postaw sobie realne cele, a zwiększy to Twoje szanse na sukces.
R (relevant) – niech Twój cel będzie dla Ciebie istotny – jeśli ktoś Cię zmusza do nauki, proces będzie dla Ciebie męczarnią. A może niekoniecznie angielski, bo pałasz miłością do francuskiego? Dzięki temu nauka języka będzie dla Ciebie przyjemnością, a jednocześnie otworzą się przed Tobą nowe możliwości rozwoju.
T (time-bound) – określ swój cel w czasie. Cel “Osiągnę poziom C1” jest tak odległy i pozbawiony ram czasowych, że będzie on wyjątkowo trudny do zrealizowania. Wystarczy, że dodasz do niego “do grudnia 2021 roku” i już możemy pracować nas stworzeniem planu działania na poszczególne miesiące aby ten cel zrealizować.
Jeśli chcesz być mądrzejsza, dodaj jeszcze -ER (czyli SMARTER)
E (exciting) – czyli ekscytujący. Dodaj element ekscytacji celem, i jesteś jeszcze bliżej sukcesu 🙂 Angielski pomoże Ci w wymarzonej podróży do Nowego Yorku? Ekstra! Mamy element ekscytacji, a Ty już przebierasz nogami, żeby usiąść do swojej pierwszej lekcji.
R (recorded) – zapisz to! Cel zapisany, opowiedziany, nawet na karteczce przyklejonej w rogu ekranu, będzie Cię motywował do codziennej pracy nad nim. Sprawdzi się też mapa marzeń (która często zmienia się w mapę celów :), którą polecam – również jako osobny warsztat aby ustalić cele na dany rok.
To co? Masz już wyraźnie zapisany cel, który spełnia wszystkie założenia SMART, a w dodatku jest ekscytujący. Super! Zapraszam Cię na darmową konsultację Tutaj, lub jeśli wolisz uczyć się sam/a, w tym artykule dowiesz się jakie narzędzia ułatwią Ci samodzielną naukę języka angielskiego.
Do dzieła!